Ana Sayfa Güncel Uysal: "Atımızı aldınızsa yolumuzda mı aldınız?"

Uysal: "Atımızı aldınızsa yolumuzda mı aldınız?"

Uysal, “Atımızı aldınızsa yolumuzu da mı aldınız. Biz yürümeye devam ederiz.” Dedi.

Giriş Tarihi: 10 Ekim 2017 Salı 14:34
Uysal:

Kent Meydanı Camii ve yeraltı otopark yapım işi, Göztepe araç ve yaya köprüsü, Elmatepe Yaya Üstgeçit köprüsü ve Kışla Yarı Olimpik Havuz ve Spor tesisi için iller bankasından kredi alınması konusunda Belediye Başkanına Yetki verilmesi konusundaki komisyon raporu belediye meclisi tarafından reddedildi.

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantılarının beşinci birleşimi, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal Başkanlığında AKM Meclis Toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya AK Partili üyeler Yusuf Kalay ve İhsan Yazıcıoğlu ile CHP'li Osman Yavuz mazeretleri dolayısıyla katılmadı.

Belediye Başkanı Uysal, toplantı öncesinde Bülent Ecevit Üniversitesi’hi eski TBMM başkanı Köksal Toptan’ın biyografisini yayınlaması dolayısıyla tebrik etti. Bu kitaptan çok etkilendiğini belirten Uysal, meclis üyelerine bu kitabı okumalarını tavsiye etti.

Gündem maddesinin havale edildiği plan ve bütçe komisyonu, Kent Meydanı, Camii ve Yeraltı Otopark için orijinal önergede talep edilen 65 milyonluk iller Bankası kredisini 36 milyon liraya düşürdü. Projeden Camii kısmını çıkaran komisyon  raporunu CHP'li üyeleri yine de teklifi reddetti.  CHP’li üyeler Nur Oğuz ve Fehmi Karaarslan red gerekçelerinde “Belediye meclisinin haberi olmadan bir zatı muhteremin Ereğli’ye gelerek belediyenin elindeki tek meydana meclisin kararını yok sayarak, işlevini değiştirmesi” olduğunu  belirttikten sonra, Katlı otoparkta caminin temel taşıma sistemlerinin inşa edilmesi nedeniyle yeni halini de reddettiklerini belirtti.

OCAKCI: “ŞARK KURNAZLIĞI!”

Komisyonun oy çokluğuyla meclise gelen gündem maddesi üzerinde söz alan CHP Sözcüsü Şerif Sertan Ocakcı, en baştan kent meydanı projesini desteklediklerini, ancak sonra hiçbir belediye meclisi üyesinin haberi olmadan buraya cami yapılacağını söylediğini belirtti.

Ocakcı şöyle konuştu:

 “Ereğli’nin istemediği, meclis üyelerinin fikirlerinin bile sorulmadan oraya bir cami ilave edildi. Orada verilen sözler terkedildi. Cami kent meydanı ve katlı otopark olarak gelen projede, cami alanını daha sonra yapacağız gibi bir cümleyle geldiniz. Bunun adı şark kurnazlığıdır.  Dün saat 2.00’de bizi oraya çağırdınız. Bize üç boyutlu projeler gösterecekseniz ben gelmeyeyim dedim, herşeyin projesi var dediniz. Gittik gördük ki her şeyin projesi yok. Caminin projesi var, kent meydanının projesi var.  Bizim meydanımızın alanı 14 dönüm değil. 10 bin 500 metrekare. Toplam inşaat alanı 25 bin 130 metrekare. Caminin kapladığı alan bin 800 metrekare değil. Caminin taban alanı bin 800 metrekare. İnşaat alanı ise 5 bin metrekare. Etrafında kapladığı yerle beraber yaklaşık yedi sekiz bin metrekarelik bir cami inşaatı var. İkinci bodrum katta 350 tane otopark var. Birinci bodrum katta ise 240 tane otopark var. Bunu soracaksınız neden diye. Bu aradaki 110 otopark caminin müştemilatı için ayrılmış.   Caminin maliyeti 27 milyon civarında bir para. Biz oraya kent meydanı yapmıyoruz. Biz oraya sadece cami ve avlusu yapıyoruz.” Ocakcı, cami inşaatı için harcanacak parayla Ereğli için istihdam yaratacak projeler yapılabileceğini belirterek, yapılacak 4 katlı camiyle kent meydanının ruhunun bozulmaması gerektiğini savundu.

UYSAL ELEŞTİRİLERİ YANITLADI

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, kent meydanındaki tüm mimari çözümleri CHP’li üyelere gösterdiğini, projelerin bugün kargoyla geleceğini belirttiğini ifade ederek şunları söyledi:
“Sizler dün de ifade ettiğiniz gibi, buraya bir belediye binası yapalım dediniz. Arada bir köprü olsun kaymakamlık binasını da buraya yapalım dediniz. Madem bu kadar küçük alan. Belediyemizde, kaymakamlığımızda çalışan bir sürü memur var. Bunun altına yapacağınız otopark sadece kamuda çalışanlar ve belediyede çalışanlara hizmet eder. Ancak bizlerin buraya yaptığı katlı otopark direk halka ve vatandaşa otopark olarak kullanılacak. Burada trafik sorununun çözülmesi için katlı otoparka ihtiyaç var. Bizler sizin gibi oraya deniz manzarasını yok edecek iki devasa kütle oturttursanız orası otopark değil, sadece kamuya hizmet eden bir park haline gelir. Bizler halkın kullanabileceği, şehre giren halkın o parktan yararlanabileceği bir otopark kuruyoruz. Yaklaşık yüz araç ikinci katta çok amaçlı salon olacağı için azalma var. Birinci kat dediğimiz zeminde araç sayısında azalma yok. Orada 14 dönüm arazi var, bin 200 metrekaresine cami yerleştiriliyor. Projeyi bütün basın mensupları, vatandaşımız inceleyebilir. Kullanımıyla beraber 1 800 metrekare alanı var. 40 metre caminin boyu, keşke 50 metre olaydı.  Soruyorum: oradaki Aycity kurulurken bu hassasiyeti kullanmayanlara, bu kadar yüksek binayı bu alana yakışmıyor diyen olmadı o zaman.”

EKSİK ÜYELER SONUCU BELİRLEDİ

Toplantıda CHP’li üyeler Aycity’in valiliğin tasarrufuyla yapıldığını, belediye meclisiyle ilgisi olmadığını belirterek tepki gösterdi. CHP’li üyeler komisyonun raporuna, caminin yapılmasına değil, yerine karşı olduklarını belirterek Uysal’a tepki gösterirken, AK Partili üyelerden Salih Kumaş da Başkan Uysal’a destek konuşması yaptı.

Komisyon raporunun oylanmasına geçildiğinde  toplantıya katılan AK Partili üyeler Kabul, CHP'li üyeler ret oyu verdi. 16 Kabul, 13 Ret oyu verilmesine rağmen, başkan ile birlikte 32 kişi olan belediye meclisinde hazır bulunan AK Partili üyeler salt çoğunluk olan 17 oya ulaşamadığı için komisyon raporu reddedilmiş oldu.

DİĞER MADDELERE DE RET

Plan ve Bütçe Komisyonunun AK Partili üyelerinin kabul, CHP'li üyelerinin ret oyu verdiği, Göztepe Araç ve Yaya Geçişi Köprüsü Yapım İşi için 2 milyon 500 bin, Elmatepe Mevkii Yaya Üst Geçit Köprüsü Yapım İşi için 2 Milyon, Kışla Mahallesi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu ve Spor Tesisi yapım işi için 9 milyon liralık iller bankası kredisi için belediye başkanına yetki verilmesine ilişkin maddeler de aynı şekilde 16 Kabul, 13 ret oyuyla reddedildi.

CHP’li üyeler Göztepe Araç ve Yaya Geçişi Köprüsü yapım işi için Erdemir Yönetimiyle görüşmeler yapıldığında rakamın değişebileceği, bu nedenle teklifi reddettiklerini ifade etti. Muhalefete mensup meclis üyeleri,  Elmatepe Mevkisindeki Yaya Üst Geçit Köprüsü için kredi talebini bölge Karayolları bölgesinde olduğu için, Kışla Mahallesi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu için kredi talebini ise Yarı Olimpik değil, tam olimpik bir havuz ve rehabilitasyon tesisleri yapılmasını istedikleri için reddettiklerini belirtti.

UYSAL’DAN ÇARPICI DEĞERLENDİRMELER…

Tüm kredi taleplerinin gerekli salt çoğunluğa ulaşılamaması nedeniyle reddedilmesi üzerine Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Başkan Uysal, “Atımızı aldınızsa yolumuzu da mı aldınız. Biz yürümeye devam ederiz.” Dedi.

 CHP’li üyelerden Sibel Kırmızı’nın “Biz burada 14 kişiyiz, bu teklif burada biz hayır dediğimiz için reddedilmiyor” demesi üzerine, “Haklısınız, asıl problem tabii ki, bu tarafta on yedi oy çıksa borçlanma geçiyor. Muhalefet tabii ki muhalefetliğini yapacak ama buradaki olay tamamen Ereğli’ye ve kamuya hizmet edecek yapılar olduğundan, partisi olmadan bunlara evet denirdi. Burası tamamen Ereğli’ye hizmet veren bir yer.”

Uysal, “Bunların böyle olacağını tahmin ediyorduk. Bizlerin koşması gerek. Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır, en hızlı koşan aslandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa yok olacağını bilir. Afrika’da her sabah bir aslan uyanır, en yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir, çünkü açlıktan öleceğini bilir. Bizler koşacağız. Buradan kararlar nasıl çıkarsa çıksın, bu söylediğimiz dört konu başlayacak. Biter, bitmez. Önemli olan bitmesi değil” dedi.

Oylamalar sırasında mecliste tartışmalar yaşandı. Toplantıya izleyici olarak katılan muhtarlardan bazıları, CHP’li üyelere ret oyu vermeleri dolayısıyla tepki gösterdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İlacı biten vatandaşın yardımına jandarma ekipleri koştu

İlacı biten vatandaşın yardımına jandarma ekipleri koştu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık