Ana Sayfa Güncel TÜED Başkanlar Birliği sonuç bildirgesi açıklandı...

TÜED Başkanlar Birliği sonuç bildirgesi açıklandı...

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kdz.Ereğli Şube Başkanı Ali Ayhan, Ankara'da düzenlenen Başkanlar Kurulu toplantısı hakkında, açıklamada bulundu.

Giriş Tarihi: 13 Mart 2019 Çarşamba 13:43
TÜED Başkanlar Birliği sonuç bildirgesi açıklandı...

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kdz.Ereğli Şube Başkanı Ali Ayhan, Ankara'da düzenlenen Başkanlar Kurulu toplantısı hakkında, açıklamada bulundu. 

 Şube Başkanlarının görüş ve önerilerinin de alındığı Başkanlar Kurulu Toplantısında, alınan kararlar maddeler halinde sıralandı. Sonuç bildirgesi ile ilgili açıklama yapan Kdz.Ereğli Emekliler Derneği başkanı Ali Ayhan,  şu ayrıntıları yayınladı:

"Türkiye EmeklilerDerneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 8-9 Mart 2019 tarihlerinde Ankara’da Genel Merkez Toplantı Salonu'nda yapılmıştır. Ülkenin ve emeklilerin gündemindeki konuların değerlendirildiği TÜED Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda yerel seçimlerin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olması temennisinde bulunulmuştur. Belediyelerden emeklilerin ekonomik ve sosyal sorunlarına daha çok önem verilmesinin talep edildiği, Başkanlar Kurulu toplantısında, 2019 yılının Cumhurbaşkanımız tarafından"Yaşlılık Yılı" ilan edilmesi emeklilere ve yaşlılara verilen bir önem olarak değerlendirilmiştir. Yaşlılık yılı nedeniyle Cumhurbaşkanımızın himayelerinde "1. Yaşlılık Şurası" GenelYönetim Kurulumuzun da katılımıyla, Ankara’da toplanmıştır. Şuranın yaşlımızın ve emeklilerimizin sorunlarına Cumhurbaşkanlığı katında bütüncül çözüm getireceği inancındayız. Birleşmiş Milletler Yaşlı Hakları Çalışma Komisyonu'nda görev alan Derneğimiz, Şura çalışmalarına yaşlı hakları konusunda destek vermiştir.

Başkanlar KuruluToplantısında müzakere edilen konulara ilişkin taleplerimiz şu şekilde sıralanmıştır:

· Mahalli İdarelerde görev alacak yöneticiler emekli ve yaşlılara sahip çıkacak politikalara öncelik vererek, Anayasamızın 10. Maddesindeki yaşlılarımıza yönelik "pozitif ayrımcılık" doğrultusunda projeler üretmeli, yaşlı ve emeklilerimizin toplumsal ve kamusal yaşamda aktif olarak yer almaları sağlanmalıdır.Özellikle, 65 yaş ve üzerine ücretsiz ulaşım hakkının kanunun öngördüğü şekilde her yerde aynı şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu konuda Derneğimizin talepleri adaylara ulaştırılmıştır.

· Emekli aylıklarında eşitsizliğe çözümgetirilmesi için 2000 sonrasında emekli olanların intibakları yapılmalıdır. Prim kazançları ve prim ödeme günsayıları aynı olanlara, emekli oldukları tarihlere bakılmaksızın, intibakkriterleri belirlenerek emekli aylıkları yeniden hesaplanmalıdır. 2000 öncesi emeklilere yapılan intibak kuralları, aynı şekilde 2000 sonrasında emekli olanlara dauygulanmalıdır.

· Emekli aylıklarının hesaplanmasındatemel bir kriter olan gelişme hızında yapılan değişikliklerin emekli aylıklarının hesaplanmasında dikkate alınmaması,emekli aylıklarında kayıplara neden olmuştur. Bu nedenle, 2000 sonrası intibak daha da önem kazanmıştır.

· 2000 sonrası dönemde emekli olanların taban aylıklarına ilişkin seri bilinmemektedir. Aylıkların, 1000 liranın altında kalmasının yarattığı mağduriyete çözüm olarak getirilen ve Şubat 2019 itibariyle ödenen 1000 lira yetersiz kalmıştır. Esas olan taban aylıkların günün koşullarına göre tespit edilmesidir. Asgari emekli aylığının insanca yaşamaya yetecek bir seviyede belirlenmesi öncelikli taleplerimizdendir.

· 2000 sonrası dönemde emekli olanların emekli aylıklarının karma bir sistemle hesaplanmasının getirdiği kayıplara çözüm getirilmelidir. Karma bir sistem yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplanması benimsenmeli, sigortalı süre artıkça emekli aylıkları da artmalıdır. Bununyapılması için aylık bağlama oranları ve güncelleme katsayılarında eşitliksağlanmalıdır. Bu şekilde, emekli aylıkları arasındaki eşitsizlik ve dönemsel adaletsizliklere de çözüm getirilmiş olacaktır.

· Gelir ve aylıkların artışında, altı aylık tüfe oranlarının dikkate alınması, aylıkları düşük kalan emeklileri korumaktan uzak kalmıştır. 407 maddeden oluşan enflasyon sepetinin, emeklilerin harcamalarını temsil yüzdesi sınırlı kaldığından, genel enflasyona göre yapılanartışlar yetersiz kalmıştır. Emeklilerin gıda harcaması payı, yüzde 38 olmasına rağmen tüfe sepetindeki oran düşük kaldığından, genel enflasyonu aşağıya çeken bir özellik göstermektedir. Bu nedenle, ücretliler ve aylık alanların harcamalarını esas alan ücretliler geçinme endeksi oluşturulmalıdır.TÜİK tarafından yapılan hesaplamalar, emeklileri mağdur eden bir uygulamaya dönüşmüştür.

· KDV ve ÖTV oranları yüzde 8-18 arasında değişmesine rağmen, emeklilere vergi iadesi karşılığı olarak ödenen ek ödeme yüzdeleri olan 4-5 arasında değişen oranlar, en az yüzde 8-9’a yükseltilmelidir. 2006 öncesi dönemde, emeklilerin harcamalarına yüzde 15 vergiiadesi yapılması dikkate alındığında, ek ödeme oranları yetersiz kalmıştır. Bu uygulamayla, emeklilervergi iadesi mağduru olmuştur.

· Emeklilere dini bayramlar öncesinde ödenen ikramiyeler, 2019 yılı ve sonraki yıllar için emekli aylıkları artışınaendekslenerek güncellenmelidir.

· Sağlık hizmeti alınmasında aylıklarından kesilmekte olan katkı payları, emekliler üzerinde büyük bir yük olmuştur.Emekli aylıklarının yetersiz kaldığı bir dönemde, ikinci kez sağlık primi ödemesine dönüşen katkı paylarından,emekliler muaf tutulmalıdır.

· Sosyal güvenlik sisteminin normu gereğince, kamu çalışanlarına ödenen aile yardımı, tüm emeklilere de, aile yardımı desteğiolarak getirilmelidir."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Motosiklet kamyonetin altına girdi…

Motosiklet kamyonetin altına girdi…

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık