Ana Sayfa Güncel Madencilikte sonbahar rüzgarı

Madencilikte sonbahar rüzgarı

Madencilikte yeni dönem Eylül sonuna kadar devreye girecek.

Giriş Tarihi: 5 Eylül 2017 Salı 10:15
Madencilikte sonbahar rüzgarı

Ereğli (S Rota Haber)- Hükümetin yeraltı ve yerüstü enerji zenginliklerinin ekonomiye kazandırılması kapsamında geçtiğimiz günlerde rüzgar enerji santralleri kurulması ihalesinin ardından enerjinin ana omurgası olarak nitelendirilen, Zonguldak’ın geleceğini de belirleyecek, “Milli Madencilik” Politikası”na Eylül ayı sonuna kadar start verilecek. 

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale’nin Çan ilçesindeki 18 Mart Çan Termik Santrali’ni ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, hazırlık çalışmaları tamamlanan Milli Maden Politikası hakkında açıklama yaptı. Bakan Albayrak, Rüzgar Enerjilerin ardından “Enerjinin ana omurgası olarak” nitelendirdiği yerli kömüre odaklandıklarını belirterek şöyle konuştu:           

“Enerjide odaklandığımız diğer konuda yerli kömürdür. 30-40 milyon ton kömür ithal ediyoruz. Yerli kaynakları  doğru olarak kullanabilirsek  fiyatları düşürebiliriz. 60-90 Dolar arasında değişen piyasa trendine dayalı dalgalandığı süreçlerde yıllık gider  3-5 milyar Dolar’a ulaşıyor. Madencilik açısından önemli bir döneme giriyoruz. Çevresel tarafı dışında çok daha aktif bir model yapacağız. İş sağlığı ve Güvenliği saha uygulamaları, eğitim ve denetim  mekanizması oluşturacağız. Türkiye’de  yeraltı ve yerüstü zenginliklerini aktif kullanacak bir dönem başladı. Eylül sonuna kadar Milli Maden Politikamız devreye girecek.” 

 3213 sayılı Maden yasasında değişiklik yapılarak  yeni düzenlemeler getirilmişti.Maden sahaları,”Maden Bölgeleri ilan edilerek  bir veya birden fazla şirketlere birleştirilmiş olarak ihale edilerek ruhsatlanabilecek. Rödövans sözleşmeleri iptal edilecek.Maden sahası olan illerde Özel İdare Müdürlüğü bünyesinde,”Maden Bölgesi Komisyonu” kurulacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, geçtiğimiz ay “Madencilik Sektör Toplantısı’nda kömür sahaları konusunda ayrıntılı açıklamalar yaparak yol haritasını ifade etmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Belediye, çarşı merkezine ödeme noktası açtı

Belediye, çarşı merkezine ödeme noktası açtı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık