Ana Sayfa Eğitim KEAL’da “Bilim Şenliği” göz doldurdu

KEAL’da “Bilim Şenliği” göz doldurdu

KEAL’da “Bilim Şenliği” göz doldurdu

Giriş Tarihi: 9 Mayıs 2018 Çarşamba 17:08
KEAL’da “Bilim Şenliği” göz doldurdu

Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi (KEAL)’nin düzenlemiş olduğu Gençlik Şenliği kapsamında gerçekleştirilen ‘TÜBİTAK 4006’ bilim fuarında öğrenciler çeşitli derslerde oluşturdukları bilimsel çalışmalarını sergiledi.

Kdz.Ereğli Anadolu Lisesi’nin sosyal sorunluluk projesi olarak başlattığı ‘Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi’ kapsamında 7-11 Mayıs tarihleri arasında organize edilen ‘Gençlik Şenliği’ etkinlikleri sürüyor.

Etkinlikler kapsamında; 9 Mayıs Çarşamba günü TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı gerçekleştirildi. Okulun Spor Salonu’nda yapılan etkinlikte öğrencilerin çeşitli derslerde oluşturdukları 36 bilimsel çalışma sergilendi.

Okul Müdür Yardımcısı Ersan Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada; Gençlik Şenliği etkinliklerinin dolu dolu geçtiğini söyleyerek; “2017-2018 eğitim öğretim yılında bizim yürütmüş olduğumuz ‘Eğitimde Toplumsa Cinsiyet Eşitliği’ adında bir sosyal sorumluluk projemiz var. Bir haftaya sığdırdığımız çeşitli etkinliklerle de bu farkındalığı sağlamak istiyoruz. Bu anlamda festival tadında hem eğlendirici, hem farkındalık oluşturacak etkinlikler planladık. Birinci gün eğitimci-yazar Murat Tunalı sınav motivasyonu ile eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğini vurgulayan bir seminer verdi. İkinci gün bütün öğrencilerimizin katılımıyla şenlik havasında yarışmalar, karaoke gösterileri düzenlendi. Bunlar yapılırken tabi ki etkinliği farkındalığını arttırmak amacıyla kız-erkek öğrencilerimiz karışık şekilde etkinlikler yapıldı.”dedi.

Bugün ise öğrencilerin bilimsel çalışmalarının sergilendiği TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın açılışını yaptıklarını söyleyen Arslan, “35 tane projemiz öğrencilerimiz tarafından tanıtılıyor şuan. Aynı zamanda 11’inci sınıftan 4 öğrencimiz 42 tane üniversitenin içinde bulunduğu TÜBİTAK yarışmasında insansız hava aracı tasarlayarak TÜBİTAK tarafından kabul gördü. Şuan 42 üniversite arasında bizin okulumuz tek lise olarak yerini aldı.”diye konuştu.

ÇARPICI PROJELER

Okulun 9., 10. Ve 11. Sınıflarından 51 Öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen sergide, 35 proje sergilendi.

Öğrencilerin geliştirdiği projeler arasında Mehmet Ali Yiğit ve Mustafa Emin Adak tarafından geliştirilen sayısal bilgisayar kontrollü mini yazıcı dikkatleri üstüne topladı. Öğrencilerin hazırladığı CNC cihazı, bilgisayar ortamında hazırlanan resmi kağıda çiziyor.

Sabri Emen Civan tarafından geliştirilen Piezoelektrik tabanlar vasıtasıyla ücretsiz elektrik üretme projesi de çarpıcı projeler arasında değerlendirildi. Bu projeyle asfalt, kaldırım gibi şehir yapılarının altına yerleştirilecek üreteçlerle sadece üstündeki ağırlığın değişimi sayesinde enerji üretebilmeyi mümkün kılınıyor.

Projeler arasında plastik ve cam kapların gıda saklama konusunda farklarını gösteren projeler, kimya deneyleri, sıvı üstünde yürüme gibi gösteri amaçlı projeler de yer alıyor. 

HAFTA BOYUNCA DEVAM EDECEK…

Müdür Yardımcısı Arslan, etkinliklerin hafta boyunca devam edeceğini belirtti ve “bu akşam açık hava sinemamız olacak. Burada da yine toplumda cinsiyet eşitliğini yansıtacak bir film seçtik, tüm velilerimiz ve öğrencilerimiz davetli olacak. Perşembe günü Ereğli Belediyesi ile ortak bir şekilde Balı Köyü’nden Su Kemeri’ne kadar bir doğa yürüyüşümüz olacak. Cuma günü etkinliklerimizin son günü ve en canlı günü. Gündüz bir resim sergimiz olacak ama canlı performans resim sergisi olacak bu. Tuvallerin yanında makyajlı öğrencilerimiz olacak, tuvalin yanına gelen bir ziyaretçi olduğunda öğrencimiz ona diyecek ki; ‘ben Afife Jale’yim. Ben bayanım ama toplumda çok önemli bir yere gelebiliyorum.’ Başka bir erkek öğrenci ebe ya da hemşire kıyafeti ile olacak diyecek ki; ‘ben erkeğim ama hemşireyim’. Yani burada mesleğin cinsiyeti olmaz farkındalığını yaratacağız. Cuma günü öğleden sonra da büyük bahçemizde büyük bir müzik şenliğimiz olacak. Ereğli’nin tüm okullarından gelen öğrenciler canlı müzik performanslarını sergileyecekler. En son bütün öğrenciler sahneye çıkarak, toplumda cinsiyet eşitliği ile alakalı bir şarkıyı beraber söyleyecekler. Peşinde bir DJ performansı olacak. Finalde ise Karadeniz Bölgesinde daha önce hiç yapılmamış olan bir etkinliğe imza atacağız. Life İn Color etkinliği olarak bilinen ve Hintlilerin de HoliFest dedikleri Renklerin Cümbüşü; yani toplumdaki eşitliği vurgulayan boya etkinliğimiz olacak. Şenliklerimizi bu şekilde sonlandırarak insanlara toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili çatı mesajımızın farkındalığını oluşturmuş olacak. Önümüzdeki yıllarda bu etkinliklerimiz farklı bir mesajla devam edecek.”ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık