Ana Sayfa Güncel Kdz. Ereğli Belediye meclisi, İsrail’i kınadı

Kdz. Ereğli Belediye meclisi, İsrail’i kınadı

Kdz. Ereğli Belediye Meclis Grubu, ortak bir deklarasyon yayınlayarak İsrail’in Filistin’de sürdürdüğü zulmü kınadı.

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2021 Pazartesi 19:10
Kdz. Ereğli Belediye meclisi, İsrail’i kınadı

Kdz. Ereğli Belediyesi Mayıs ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında AKM Nikah Salonu’nda yapıldı.

Belediye Meclisi CHP ve AK Parti Grubu, ortak bir deklarasyon yayınlayarak İsrail’i kınadı. Meclis üyeleri adına açıklamada bulunan Başkan Posbıyık, İsrail’in Filistin’de bir katliam sürdürdüğünü ve buna karşı Müslüman aleminin sessiz kaldığını, sadece Türkiye’den ses çıktığını söyledi.

CHP ve AK Parti Grubu’nun ortak bildirisinde şu görüşlere yer verildi:

“Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail'in arefe günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze'ye de yönetilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail'in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir. Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail'in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler'in (BM) saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz. Kudüs ve Gazze'de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail'in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail'e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır. Kdz. Ereğli ilçesi Belediye Meclis Üyeleri olarak, İsrail'in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık