Ana Sayfa Güncel Karadeniz'in sıcaklığı Akdeniz ile yarışıyor

Karadeniz'in sıcaklığı Akdeniz ile yarışıyor

Haziran sonlarından itibaren artan sıcaklarla birlikte Karadeniz’in sıcaklığı hızla yükseldi. Temmuz ile birlikte daha da artan sıcaklık birçok yerde 25-26 dereceye ulaştı. Bazı kısımlarda da ortalamanın üzerine çıktı.

Giriş Tarihi: 12 Temmuz 2021 Pazartesi 20:49
Karadeniz'in sıcaklığı Akdeniz ile yarışıyor

Haziran sonlarından itibaren artan sıcaklarla birlikte Karadeniz’in sıcaklığı hızla yükseldi. Temmuz ile birlikte daha da artan sıcaklık birçok yerde 25-26 dereceye ulaştı. Bazı kısımlarda da ortalamanın üzerine çıktı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) nün, 12 Temmuz Pazartesi sabahı ölçümlerine göre, Zonguldak merkezde, 25 derece olan deniz yüzey sıcaklığı, Amasra’da, 26, Akçakoca, Alaplı, Ereğli, İnebolu ve Sinop'ta 24 derece oldu. Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarındaki su sıcaklığı da  23 ila 26 derece arasında değişiyor.

Türkiye kıyılarındaki Karadeniz’de en yüksek sıcaklık ise, Kocaeli’nin Kandıra ilçesi kıyısında 28 derece ölçüldü. Bu sıcaklık Marmara ve Ege Denizi’nde bulunmazken, Akdeniz’de ölçülmüştür.

Marmara Denizi’nde su sıcaklığı, 23-27 derece, Ege Denizi’nde,  23-27 derece, Akdeniz’de de, 25-30 derece arasında değişiyor.

Önümüzdeki günlerde kayda değer yağış beklenmemesi ve sıcaklıkların artmaya devam etmesiyle bu değerlerin üzerine birkaç derece daha eklenmesi beklenmektedir.

YAĞIŞLARI, FIRTINA ve HORTUMLARI TETİKLİYOR

Deniz suyu sıcaklıklarının artması, şiddetli yağışları, fırtınaları ve su hortumlarını beslemektedir. Meteorologlar su sıcaklıklarının normallerin üzerine çıkmasının bu hadiseleri daha da kuvvetlendirdiğini ifade ediyorlar.

Karadeniz’de, geçtiğimiz yıllarda yaşanan sellerin daha sık ve yıkıcı olmasının deniz suyunun fazla ısınmasından kaynaklandığı da belirtilmişti. Ayrıca, Akdeniz ve Karadeniz’de hortum sayılarındaki artışlarında sebebi suyun aşırı ısınması olarak gösterilmişti.

Uzun yıllar ortalamalarına göre; Karadeniz’in deniz sıcaklığının bu zamanlarda 19-24 derece aralığında olması gerekiyordu. Bu değerlerin birçok ölçüm noktasında aştığı ve önümüzdeki günlerde de normallerde olan yerlerinde ortalamasının üzerine çıkması bekleniyor. Deniz suyundaki ısınma genellikle Eylül’ün ilk haftasına kadar sürüyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kdz. Ereğli Belediyesi’nin 3 yıllık atık yönetim planı onaylandı

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin 3 yıllık atık yönetim planı onaylandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık