Ana Sayfa Güncel Gaziler ve şehitler unutulmaz!

Gaziler ve şehitler unutulmaz!

Gaziler ve şehitler unutulmaz!

Giriş Tarihi: 19 Eylül 2017 Salı 18:59
Gaziler ve şehitler unutulmaz!

Ereğli’de 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla anma etkinlikleri düzenlendi. Etkinlikler çerçevesinde  Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, ebediyete intikal etmiş gazilerin mezarlarında Kur’an okutuldu.

Atatürk Anıtı alanında düzenlenen Çelenk töreninde, Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aykut Manioğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve Muharip Gaziler Derneği Kdz. Ereğli Şubesi Başkanı Temel Şahin Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.  Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Turgut Reis Ortaokulu öğrencilerinden biri tarafından Orhan Seyfi Orhon’un “Gazimize” şiiri seslendirildi.

“SU UYUR DÜŞMAN UYUMAZ!”

Muharip Gaziler Derneği Kdz Ereğli Şube Başkanı Temel Şahin, törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında gazilerin şehitlerle birlikte Cumhuriyetin teminatı ve temel taşları olduğunu belirterek şunları söyledi:

“ Ülkemiz bu gün dün olduğundan daha fazla iç ve dış hain odakların yoğunlaşan tehdidi altındadır. 15 Temmuz’da Türk silahlı Kuvvetleri’ne yuvalanan millet ve cumhuriyet düşmanı hainler darbe teşebbüsünde bulunmuşlardır. Bu darbe teşebbüsü Türk silahlı Kuvvetleri’nin gerçek vatansever askerleri, emniyet teşkilatımızın ve asil milletimizin kahraman evlatları tarafından önlenmiştir. İç ve dış terör örgütü vatan hainleri aynı amaca hizmet etmektedirler. Bu hainlerin hedefleri ülkede karışıklık çıkartmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyeti’ni bölünmüş zayıf bir ülke haline getirmek ve dolayısıyla küresel emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır. Bilinmelidir ki su uyur, düşman uyumaz.

Bütün bunlara karşın,  Türk Milleti’nin hürriyeti ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda tarihi boyunca daha sıkı kenetlenmesini bilmiştir. Türk Milleti azmi, iradesi ve kudreti ile bu hainlere her zaman diz çöktürmüş ve hüsrana uğratmıştır. 15 Temmuz darbe girişimi ve diğer terör örgütlerinin kanlı eylemlerinde şehit olan asker, polis, korucu ve tüm sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor ve onları saygı ile anıyorum. Topraklarımızın bir daha istila edilmesine hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz nede bizden sonraki nesiller müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki kan dökülerek vatan olan bu topraklar bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehit ve gazilere verilmesi gereken önemi şu sözleriyle anlatmaktadır. ‘Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazi ve şehitlerimize hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir.  Atatürk’ün bu sözleri ışığında yüce devletimizden şehitlerimizin hatıralarına ve gazilerime her türlü ahde vefa duygusuyla daha fazla sahip çıkmasını istiyoruz.”

ŞEHİTLER ANITINA KARANFİL

Çelenk sunma töreninin ardından, Muharip Gaziler Derneği Karadeniz Ereğli Şube Başkanlığı ve Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit dul ve yetimleri Derneği Ereğli Şube Başkanlığınca protokol üyeleri ve halkın da katılımıyla Atatürk Anıtı arkasında bulunan şehitler anıtına karanfiller bırakıldı.

Anıt önündeki törene Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Azar, Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mehmet Ali Demirdüyen, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

ÇANAKKALE GAZİSİ KAÇMAZ’IN MEZARINDA DUYGULU TÖREN…

Etkinlikler kapsamında Kdz Ereğli Müftülüğünce Belen Yenimahalle Mezarlığında bulunan Çanakkale Gazisi Ahmet Kolsuz ile Kestaneci Mahallesi Mezarlığında bulunan Çanakkale Gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın kabirlerinde Kuran-ı Kerim okundu.

Kestaneci Mahallesi Mezarlığında Gazi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu Dünya Barış Elçisi, Araştırmacı Turgut Kaçmaz, babasının Çanakkale savaşına 5 arkadaşıyla gittiğini, 4’ünün mezarının Kestaneci Mahallesinde, birinin mezarının ise Çanakkale’de bulunduğunu belirtti.

Babasının 14 sene savaştığını belirten Turgut Kaçmaz Kestaneci Mezarlığında kabri bulunan Çanakkale Gazisi Mustafa Kaymaz’ın mezarının yapılmasını talep ederek, “Kendisi  12-13 Ağustos 1915’te İngilizlerin zırhlısını batıran kişidir. 600 kişi askerle bu  gemi batınca savaşı kaybettiklerini İngilizler anlar. Çünkü o gemi sürekli siperlerimize ateş edermiş” dedi.

Kaçmaz şöyle devam etti:

“ Eskiden Türklerin yenmediği bir devlet yoktur. Çanakkale’de dünyanın yenilmez denilen ordularını yenmiştir. Bu yurdun her karış toprağı şehit dedelerimizin kanıyla yoğrulmuştur. Böylelikle aziz vatanımız olmuştur. Babam bu vatan için 14 yıldır savaşmıştır. Bizim için vatan da bayrak da namusumuzdur, şerefimizdir.Eskiden düşman İngiliz’di Fransız’dı. Bugün düşman cahillik, bugün düşman PKK, fethullah, asırlarca tek yürek, tek bilek bu vatan, bu ezan, bu bayrak bizim.  Bizler birlik beraberlik içinde oldukça Dumlupınar değil, Sakarya değil, bir karış toprağı geçilmez.”

Kaçmaz’ın konuşmasının ardından Ereğli Müftülüğüne bağlı din görevlilerince Kuran-ı Kerim okundu, İlçe müftüsü Recai Albayrak tarafından dua edildi. Protokol daha sonra Hüseyin Kaçmaz’ın kabrine karanfiller bıraktı.

Kaçmaz, törene katılan öğrencilere “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ ifadelerini tekrar ettirdİi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ereğli Belediyesi, memurlara en yüksek orandan zam yaptı

Ereğli Belediyesi, memurlara en yüksek orandan zam yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık