Ana Sayfa Asayiş Ertuğrul, 2020 yılını değerlendirdi

Ertuğrul, 2020 yılını değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Kdz. Ereğli İlçe Başkanı OP. DR. Eylem Ertuğrul düzenlediği basın toplantısı ile 2020 yılını değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 1 Ocak 2021 Cuma 18:27
Ertuğrul, 2020 yılını değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Kdz. Ereğli İlçe  Başkanı Eylem Ertuğrul düzenlediği basın toplantısı ile 2020 yılını değerlendirdi.

CHP İlçe Başkanı OP. DR. Eylem Ertuğrul ilçe binasında basın toplantısı düzenledi. Covid-19 salgını nedeni ile sadece basın mensuplarının alındığı değerlendirme toplantısında Ertuğrul 2020 yılını değerlendirerek, yapılan çalıışmalar hakkında bilgiler verdi. Ertuğrul, Ereğli Belediyesi ile Erdemir arasında yaşanan sorunlara da değinerek öneride bulundu. Ertuğrul; "Bizim önerimiz; Karadeniz Ereğli halkını temsil eden yerel yönetim ile ERDEMİR ve OYAK yöneticilerini protokol masasında bir arada görebilmektir." dedi. Ertuğrul, 2020 yılını değerlendirmiş oldudğu basın toplantısında şu konulara değindi.

"2020 Yılının şüphesiz ki en önemli olayı tüm dünyayı sarsan Covid-19 pandemisidir. Pandemide çok sayıda insan kaybettik. Bunların arasında bizi en çok yarayalanlardan biri de eski ilçe başkanımız ve Beldiye Meclis Üyemiz sevgili Yaşar BALCI Başkanımızı kaybetmemizdir. Pandemide hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu süreçte Covid olup, tedavi gören Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Canberk BALCI’nın sağlığına kavuşması bizim için bir teselli olmuştur.

ÇALIŞMALARA PANDEMİ ENGELİ  


Öncelikli olarak Parti içi organlarımızın seçim ve seçim sonrası süreçte oluşan eksikliklerini giderdik, belde başkanlıklarını oluşturup, tekrar aktif hale getirdik. Çalışma prensibimiz olan öbek sistemini aktif hale getirip, yaklaşık 500 öbek sorumlusu tayin ettik. Ayrıca mahallelerde daha aktif çalışabilmek ve üyelerimize ulaşabilmek için mahalle temsilcileri belirledik. Ancak pandemi süreci bizi bu çalışmaları yeterince verimli gerçekleştirmekten alıkoymuştur.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE 7 TON GIDA YARDIMI

Pandemi sürecinin başından itibaren sosyal medyada ve İlçe Başkanımız katıldığı canlı yayınlarda pandemi süreci ve kişisel önlemler konusunda bilgilendirmede bulunmuştur. Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi halkımıza yaklaşık 7 ton gıda yardımında bulunduk. Gençlik Kollarımız sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermiştir.
Kadın kollarımız Mayıs ayında Bone ve Siperlik yaparak sağlık personeline dağıtmışlardır. Göreve geldiğimiz ilk günlerde maalesef şehrimizde sık sık ölümlü kazaların yaşandığı Elma tepede yine ölümlü bir kaza meydana geldi. Kaza bölgesinde geniş çaplı bir protesto gösterisi gerçekleştirdik. Bu protesto sonrası sadece Elmatepe değil şehrin sıkıntılı diğer bölgelerinde de ışıklandırma çalışmaları yapıldı ve kazalar gözle görülür bir şekilde azaldı.

“ERDEMİR’SİZ EREĞLİ, EREĞLİSİZ ERDEMİR DÜŞÜNÜLEMEZ”

Erdemir Ereğli belediyesi arasındaki anlaşmazlıkların ilk başında gelen Kızılcapınar Barajı su kullanım hakkı ve oranlarıyla ilgili olarak İl Genel Meclisi üyelerimizle beraber basın toplantısı düzenleyerek, AKP döneminde imzalanmış olan protokolün haksız olduğunu, Ereğli Halkının içme suyu kullanım önceliğinin korunması gerektiğini ifade ettik.
Bizim önerimiz; Karadeniz Ereğli halkını temsil eden yerel yönetim ile ERDEMİR ve OYAK yöneticilerini protokol masasında bir arada görebilmektir. Uzlaşma kültürünün tesis edilmesi ile karşılıklı mutabakat yoluyla istekler ve talepler mutlak surette birlikte değerlendirilmelidir. ERDEMİR ve OYAK, protokol masasına mutlaka oturmalı ve o masada, öncelikli olarak Karadeniz Ereğli’nin yararları üzerine görüş alışverişinde bulunulmalıdır. Emlak vergileri başta olmak üzere, kuruluşun ödemekle mükellef olduğu vergiler, Karadeniz Ereğli ve Gülüç Belediyelerinin hakkıdır ve bu hakların, her yıl yıllık faiz oranları ve enflasyon rakamları ile birlikte ele alınarak bir protokol metninde düzenlenmesi şarttır. Özel Endüstri Bölgesi kapsamına dahil olma hedefi hayata geçtiğinde Karadeniz Ereğli ve yöresinin yaşaması muhtemel sıkıntılar bugünden dikkate alınarak, o muhtemel sıkıntıların yaratabileceği sorunların bugünden bertaraf edilmesi yönünde sağlam tedbirler alınmalıdır.
Karadeniz Ereğli, dün olduğu gibi bugün de; “ERDEMİR’siz Ereğli, Ereğlisiz ERDEMİR düşünülemez.”, noktasındadır. Bunlar bir bütündür. Etle tırnak gibidir.

"FINDIK ÜRETİCİSİNİN YANINDA OLDUK"

Şehrimizin en önemli tarım üreticisi olan Fındık üreticisinin yanında olduk. Fındık taban fiyatının sezon başında belirlenmesini, bölgesel TMO temsilciliklerinin açılması, üreticinin en azından ürünü için teslimde bir miktar peşinat almasını böylece borçları nedeniyle tüccarların eline kalmasının önlenmesini dile getirdik.
Ayrıca manipülasyonların önlenmesi, rekabetin korunması ve fındıktan ülke ve üretici lehine maksimum kazanım için tıpkı enerji ve bankacılık alanında olduğu gibi Fındık Piyasası Denetleme Kurulu kurulması ve Fiskobirliğin tekrar aktifleştirilmesini savunduk.

ESNAFA DESTEK TALEBİ

Pandemi başlangıcı olan Mart 2020 den itibaren gerçekleşecek kapanmalarda özellikle küçük ve yerel esnafımızın sıkıntıya düşeceğini ön görerek esnafa destek verilmesi talebimizi dile getirdik.
Esnafımızı sık sık ziyaret edip Esnafın sıkıntılarını tespit edip çözüm önerileri sunduk. Hem maske dağıttık, hem de esnafımızın sıkıntılarını tespit edip genel merkezimize ilettik. Genel Merkezimiz Zonguldak ili bazında yaptığımız bu çalışmalarımızı olumlu olarak değerlendirdi ve bu çalışma tüm Türkiye çapına yayılarak yapıldı. Sonuçta 17 maddelik esnaf çözüm paketi oluşturulup, Meclise taşındı. Bizde bu önerileri broşür haline getirip, esnafımızı tek tek gezerek dağıttık.

"MADEN YASASININ YENİDEN DÜZENLENMESİNİ İSTEDİK"

Maden yasasının yeniden düzenlenmesini istedik. İşçi sağlığı ve güvenliği açısından mevcut uygulamaların ve kontrollerin yetersiz olduğunu belirttik, bu konuda düzenlemelerin yapılmasının gerekliliğini vurguladık.
Köylerimizi yoğun olarak ziyaret edip sorunları hakkında bilgi aldık, özellikle su ve kanalizasyon sorunlarını gerekli mercilerle iletişime geçerek çözmeye çalıştık.

"EREĞLİ'NİN HAKKI YENİLİYOR"

Köydeki vatandaşlarımızın tespit ettiğimiz maddi ihtiyaçlarını giderdik ve köylerimize maske dağıttık.
Fakülte konusunda Ereğli’de sağlanan birlikteliğin her şekilde sürdürülmesi gerektiğini ifade ettik. Şehir protokolü olarak rektörü ziyaret ettik. Katıldığımız tüm programlarda ve platformlarda Ereğli’nin bu konuda hakkının yendiğini dile getirerek AKP iktidarı tarafından bu işin geciktirildiğini ifade ettik.
EBA’ya destek amaçlı note-book ve tablet temin edip tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşmasını sağladık.

MONT-BOT KAMPANYASI

Sınav sonrası tercih hatası nedeniyle puanı tuttuğu halde istediği okullara yerleştirilemeyen öğrencilerimizin yanında olduk. Konunun çözümü için yetkili makamlar nezdinde girişimlerde bulunduk, velilerimizi ve öğrencilerimizi yalnız bırakmadık.
Ayrıca Kadın Kollarımız, gençlik Kollarımızla beraber mont bot kampanyasında ihtiyaç sahibi 350 çocuğa kıyafet ve ayakkabı temininde bulunmuşlardır.
Netice olarak 2020 yılı hem bizim hem de ülkemiz için üzücü ve kötü bir yıl olmuştur. 2021’in daha mutlu, güzel ve sağlıklı günler getirmesini dileriz.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Jandarma, 25 Kilo bandrolsüz tütün ele geçirdi

Jandarma, 25 Kilo bandrolsüz tütün ele geçirdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık