Ana Sayfa Güncel Ereğli'de, “Yaya Geçidi Nöbeti” etkinliği...

Ereğli'de, “Yaya Geçidi Nöbeti” etkinliği...

Ereğli'de, “Yaya Geçidi Nöbeti” etkinliği...

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2019 Çarşamba 17:14
Ereğli'de, “Yaya Geçidi Nöbeti” etkinliği...

 

 

Ereğli'de, “Yaya Geçidi Nöbeti” etkinliği gerçekleştirildi.
İlçe Merkezindeki Devrim Bulvarı, Abdi İpekçi Sergi Salonu önündeki yaya geçidinde düzenlenen etkinlikte, İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, İlçe Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’na kısa brifing verdi.
Kaymakam Çorumluoğlu da yaptığı konuşmada, etkinlikteki ana temanın, yayaya öncelik verilmesi olduğunu belirterek, şöyle dedi:
“Ereğli’de yayaya öncelik verildiğini memnuniyetle görüyorum. Ama özellikle sabah saatlerinde bazı yaya geçitlerinde ne yazık ki sürücülerin –işe yetişmek maksadıyla- biraz hızlı hareket ettiklerini e yayaya öncelik vermediğini de üzülerek görüyorum. Yaya da, yaya geçidinin olduğu yerde, ‘hakkın kendisinde olduğunu düşünerek’ yola çıkıyor. Orada yapılacak en ufak bir hata da, ne yazık ki can kaybına sebebiyet verebilir.
YAYALAR DA SORUMLULUĞUNU BİLMELİ
Burada öncelik yayada olmakla beraber bir hususa da dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle bu bölgede mesai çıkışında yaya kardeşlerimiz de bu hakkı suistimal etmeden kullanmaları gerekiyor. Elinde cep telefonu, evinin salonunda yürür gibi, yaya geçidinde yürümesini de doğru bulmuyorum. Evet, hak yayanındır. Ama yayanın da tek başına geçmektense, bir arkadaşı ile beraber geçmesi önemlidir. Çünkü bu alanda herkesin şikayeti, trafik akışının tıkanması oluyor. Eğer biz daha hızlı geçsek, trafik akışını daha az işgal etmiş oluruz. Dolayısıyla biz, yayanın haklarını korumakla beraber yaya da bir sorumluluk veriyoruz. Böyle başarılı bir uygulamadan dolayı İçişleri Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Çünkü bu uygulamanın kazalarda yüzde 30 azalma olduğuna ve daha da iyiye gittiğine dair gelişmeler yaşandığını biliyorum. Etkinliğe katılanlara ayrıca teşekkür ediyorum.”
Kaymakam Çorumluoğlu, daha sonra beraberinde Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Yüzbaşı Erkan Bülbül, kaymakamlık daire müdürleri ile birlikte, yaya kaldırımından durdurdukları araç sürücülerine, üzerinde “Yaya Güvenliliğinin Nöbetçisiyiz” yazılı el broşürü verdiler.
Bu sırada, siyah kıyafetli bazı öğrenciler de, üzerlerinde “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz, Önce Yaya” yazılı pankartlarla beklediler.
Bu kapsamda ilçe merkezi ve köylerde polis ve jandarma ekipleri sürücülere uyarıcı el broşürleri dağıttı.
VİDEOSU YÜKLENİYOR… AZ SONRA..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Posbıyık'tan başsağlığı ve taziye

Başkan Posbıyık'tan başsağlığı ve taziye

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık