Ana Sayfa Güncel Ereğli'de 19 Mayıs töreni düzenledi...

Ereğli'de 19 Mayıs töreni düzenledi...

Ereğli'de 19 Mayıs töreni düzenledi...

Giriş Tarihi: 19 Mayıs 2019 Pazar 15:17
Ereğli'de 19 Mayıs töreni düzenledi...

Karadeniz Ereğli’de Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı ve Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yıldönümü ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler kapsamında kortej yürüyüşü, çelenk töreni ile sanat, kültür ve spor gösteri standları açılışları gerçekleştirildi.

Karadeniz Ereğli’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen ilk etkinlik olan kortej yürüyüşü, Erdemir Caddesi Jet Yol Ayrımı bölgesinden başladı. Hatice Erdem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Armoni Bandosu eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşe Kdz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Özden Yazıcıoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yol boyunca vatandaşların cep telefonla^rıyla görüntülemek için birbiriyle yarıştığı kortej, Meydanbaşı Caddesi ve Devrim bulvarı üzerinden ilerleyerek Atatürk Anıtı önünde son buldu.

“ATATÜRK GENÇLERE NE KADAR GÜVENDİĞİNİ GÖSTERDİ

Anıt önünde düzenlenen törende Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Serkan Keleş, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.  Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Serkan Keleş,  günün anla ve önemine ilişkin konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıkarak 19 Mayıs’ta Samsun’a ulaşmasıyla başlayan İstiklal Mücadelemizin mihenk taşlarından b iri olan 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. Yılı vesilesiyle, başta Samsun olmak üzere tüm Türkiye’de büyük bir gurur, onur ve şerefle kutlamak, bu uğurda şehitlerimiz başta olmak üzere kahraman gazilerimizi de dualarla anmak ve geleceğin Türkiye’sini oluşturacak özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın, egemenliğimizin ve cumhuriyetimizin teminatı aziz Türk gençlerinin neler yaptıklarını görmek için toplandıklarını söyledi.

Keleş, “Kurtuluşa giden süreçte, diğer mazlum milletlere de örnek teşkil eden, asil milletimizin kadın-erkek, genç-yaşlı demeden canları pahasına omuz omuza verdiği Kurtuluş Savaşı, onurlu mücadele sonunda zaferle sonuçlanmış, ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile bugünkü Güçlü Türkiye’nin temelleri atılmıştır. Büyük Atatürk, en büyük eseri Türkiye Cumhuriyetini, geleceğimizin teminatı gençlere emanet ederek onlara ne kadar güvendiğini göstermiş, Milli Mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs gününü gençlere bayram olarak armağan etmiştir” şeklinde konuştu.

“DEVLETİMİZ BİR RÜYA ÇINARI”

Keleş, her şeyin hızla değiştiği bir çağda yaşadığımızı ifade ederek şöyle devam etti:

“ Bu hızlı değişim içinde bilimde, sanayide, sporda, teknolojide ve sanatta gençlerin enerjilerine heyecanlarına, arzularına ve hayallerine bu ülkenin ihtiyacı var.  Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Türkiye’nin değerlerine sımsıkı bağlı gençlerimizle geleceğe yürüme, bu yolda onlarla yol arkadaşlığı yapmak bizim için büyük bir gurur vesilesidir. Bunu yaparken nesillerimizin geçmişleriyle, ecdadımızın mirası olan medeniyet mirasımızla bağlarını güçlendirmeyi de çok önemli bir görev kabul ediyoruz. Devletimizin bir rüya çınarı olduğunu unutmadan yolumuza devam ediyoruz.  Hak ve adaletten başka terazi, ahlak ve imandan başka huzur, ilim ve irfandan başka yol olmadığını idrak etmiş, milletine, bayrağına ve devletine nasıl hizmet edeceğini düşünen nesiller yetiştirmek için çalışıyoruz.

Biliyor ve inanıyoruz ki bir toplumda genç nesiller geçmişinden habersiz, temel değerlerine ve geleneklerine yabancı yetişirse, o ülke kendine sağlam bir gelecek inşa edemez. Bizler adaleti, hakkaniyeti ve merhameti esas alan, her insanın hukukunu gözeten, büyük medeniyetler k urmuş, insanlığa örnek şahsiyetler yetiştirmiş bir geleneğin takipçileriyiz. Bizle tarihe yön vermiş muhteşem bir geleneğin varisleriyiz. Semalarında ezanların çınladığı, ufuklarında al bayrağın dalgalandığı, özgür, bağımsız ve güçlü bir ülke olarak Milli Mücadelemizin 100. Yılında yüz akımızla hep birlikte geleceğe koşalım. “

ÖDÜLLER VERİLDİ…

Tören kapsamında İbrahim ve Süheyla İzmirli Fen Lisesi Öğrencisi Beyza Sarı, ilçe genelinde düzenlenen yarışmada birinci olan şiirini okudu.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ilçedeki okullar arasında 19 Mayıs temasıyla düzenlenen Resim, Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Kaymakam Çorumluoğlu,  Milletvekili Demirtaş, Bölge Komutanı Yazıcıoğlu ve Belediye Başkanı Posbıyık tarafından verildi.

Protokol daha sonra öğrenciler tarafından gerçekleştirilen halk oyunları gösterisini izledi, İnönü Parkı içinde açılan sportif ve kültürel gösteri standlarının açılışını gerçekleştirdi, gösterileri izledi.

ALTERNATİF ÇELENK DE KONULDU

Törenin anıt önündeki resmi bölümünün tamamlanmasının ardından  Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nce Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Çelenklerin sunulmasının ardından dernek üyeleri ve partililer anıt önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Muhtarlar Posbıyık'ın doğum gününü kutladı

Muhtarlar Posbıyık'ın doğum gününü kutladı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık