Ana Sayfa Güncel Deva Partisinden doğa'ya saygı etkinliği

Deva Partisinden doğa'ya saygı etkinliği

Deva Partisi Kdz.Ereğli İlçe Teşkilatı Doğa'ya Saygı adıyla bir etkinlik düzenleyerek; pandemi sürecinde doğaya atılan atıkları toplayarak farkındalık yarattı.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2020 Salı 18:16
Deva Partisinden doğa'ya saygı etkinliği

Deva Partisi Kdz.Ereğli İlçe Teşkilatı Doğa'ya Saygı adıyla bir etkinlik düzenleyerek; pandemi sürecinde doğaya atılan atıkları toplayarak farkındalık oluşturdu.

 

Konuyla ilgili Deva Partisi Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Handan Aktimur'un yaptığı açıklama şöyle:

Pandemi sürecinin yarattığı tüm olumsuz şartlara ve hayat karmaşasına rağmen DEVA  Partisi Kdz.Ereğli İlçe Başkanlığı olarak parti programımızda gündeme  aldığımız sorunları ve çözüm önerilerimizi hayata geçiriyoruz, çalışıyoruz çalışmaya devam edeceğiz.

İnsanoğlu olarak ürettiğimiz atıkların, çevre ve insan sağlığı için bir tehdit olmaktan çıkartılarak, ekonomi için bir girdiye dönüştürülmesini amaçlayan atık yönetimi stratejimiz “sürdürülebilir kalkınma” yaklaşımımızın temellerinden birini oluşturmaktadır.

Vatandaşlarımızın sağlık ve refahının çevre ile ilgili risklere karşı korunması için, kirliliğin önlenmesi ve doğal kaynakların ekolojik dengeye uyumlu biçimde kullanılması temel hedefimizdir.

Temiz bir çevrenin şart olduğu bilinciyle, bir haftalık süreçte DEVA PARTİSİ Kdz.Ereğli İlçe Teşkilatı olarak; Soğanlı Suyu ve Köseağzı mevkilerinde doğaya atılmış yaklaşık 400kg. atık topladık.  Bu atıkların %90’ı plastik atıklardan oluşuyordu. Plastiğin büyük bir çoğunluğu biyolojik olarak ayrışamıyor ve doğada çözünme süreçleri 400 yıldan daha uzun sürüyor. Plastik atıklar sadece doğayı ve denizlerimizi değil canlı yaşamını da tehdit ediyor.

DEVA Partisi olarak, okul öncesi eğitimden başlayarak bireylere pratik alışkanlıkları oluşturmayı hedefleyen, güçlü bir çevre eğitimi bilinci verilmesini sağlayacak programları hazırladık. Kdz.Ereğli İlçe Teşkilatı olarak bu doğrultuda etkinliklerimizi çocuklarımızla birlikte gerçekleştirdik. Böylece yaşayarak öğrenme ve çevre bilinçlerini geliştirme, harekete geçirme yönünde olumlu adımlar atmış olduk.

Ne yazık ki günlük yaşamımızda gözardı ettiğimiz Çevre’miz, biz farkında olmadan can çekişiyor. Vurdum duymazca kirlettiğimiz denizlerimiz her türlü atığı içinde tutmamış kıyıya atmış; Köseağzı bölgesinde topladığımız atıkların arasında plastik ayakkabılar, teneke kutular, oltalar vardı. Soğanlı suyu mevkiinde ise bebek bezleri, şişeler vardı. Biz toplum olarak temiz olmakla, evimizi her gün temizlemekle övünürken çevremize bu kötülüğü nasıl yapabiliyoruz.

COVİD-19 Pandemi döneminde DOĞA’ya SAYGI etkinliklerimizi yasal düzenlemelere uygun olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Soğanlı suyu mevkii çalışmamızda bizlere destek veren çevre duyarlılığına sahip  Zonguldak Volkswagen Dayanışma Derneği (ZONVOS) a teşekkür ediyoruz ve aynı duyarlılığa sahip tüm sivil toplum kuruluşlarını birlikte çalışmaya davet ediyoruz.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ereğli'de 60 Köy yolu kapalı

Ereğli'de 60 Köy yolu kapalı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık