lösev

Ana Sayfa Güncel Defne sürgünü üretiminde yeni bir rekor…

Defne sürgünü üretiminde yeni bir rekor…

Defne sürgünü üretiminde yeni bir rekor…

Giriş Tarihi: 10 Ocak 2021 Pazar 17:23
Defne sürgünü üretiminde yeni bir rekor…

Bartın, Zonguldak ve Ereğli Orman İşletme Müdürlüklerin de bir yandan envanter ve planlama çalışmaları hızla devam ederken, yapılan faydalanma planlarına konu edilen defne sahalarında defne üretimleri artan bir ivmeyle hız kesmeden devam ediyor.

2019 yılında 14091 ton olan defne üretimi, 2020 yılında 22.658 ton olarak gerçekleşirken, şimdiden 2023 yılı hedeflerini yakalamış durumda. Bunun getirisi olarak da defne üretiminde çalışan yaklaşık 2000 Orman Köylüsü 25.000.000,00TL yakın kazanç elde etmesi olmuştur. Defne yaprağının dış ve iç pazarlara ulaştırılması konusunda toplanıp saklanmasına, işlenmesine, paketlemesine olanak sağlayan tesislerinin kurularak iş gücünün istihdam edildiği bir sektörün oluşmasını da sağlamıştır.

İhraç edilerek ülke ekonomisine de kayda değer destek sağlayan Zonguldak-Bartın defne yaprağının coğrafi işaret tescili için Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaat işlemi tamamlanarak ve yapılan inceleme neticelenerek ilgili kurumun onayı ile 1 Aralık 2021 de ilana çıkılmış olup tescil işlemleri 3 ay sonunda tamamlanmış olacaktır. Bu sayede; aromatik özellikleri bakımından zengin içeriğe sahip olan Zonguldak-Bartın Defne Yaprağının köken belirterek koruma altına alınması ve tüm dünyada fiyat avantajı elde etmesi suretiyle orman köylüsüne ve ülke ekonomisine ilave katma değer sağlayacak olması çalışma azim ve şevkimizi arttırarak ilave motivasyon sağlayan bir unsur olarak hep yer alacaktır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit annelerine anlamlı ziyaret

Şehit annelerine anlamlı ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık