Ana Sayfa Eğitim Çalışan anneler izinli sayılmadan kreşler kapatılamaz

Çalışan anneler izinli sayılmadan kreşler kapatılamaz

Çalışan anneler izinli sayılmadan kreşler kapatılamaz

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2020 Pazartesi 13:57
Çalışan anneler izinli sayılmadan kreşler kapatılamaz

 Ereğli'de, Sosyal Hizmet Uzmanı Ahmet Hasan Eroğlu, çalışan annelerin izinli sayılmamaları durumunda, kreşlerin kapatılmasının doğru olmadığını söyledi.

Sempati Kreş ve Gündüz Bakımevleri Yöneticisi ve Türkiye Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri Birliği Platform Sözcüsü Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Özel ve Resmi Anaokulları ile Anasınıflarının  Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı 3-6 yaş gurubu çocuklara hizmet veren Okul Öncesi Kuruluşları olduğunu belirtti.

Söz konusu okulların da MEB’e bağlı İlkokul, Orta Öğretim Okulları gibi Yaz Tatiline, ara tatiline girer, zamanlamasının tamamen eğitim müfredatına göre yaptıklarını hatırlatan Eroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

 “Kreş ve Gündüz Bakımevleri ise; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak 0-6 yaş grubu çocuklara hizmet veren, ara tatili, yaz tatili olmayan, tamamen çalışan anne-babanın çocuğunun bakımının yapıldığı, yine MEB eğitim programlarının uygulandığı kuruluşlardır. Çalışma takvimleri tamamen velilerin çalışma düzenlerine, mesai sistemlerine göre planlanmaktadır. Zonguldak Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 6.12.2020 tarihinde aldığı kararla Kreş ve Gündüz Bakımevlerinin faaliyetlerine 7.12.2020 tarihinden itibaren ara verildiği bildirilmiştir. Kreş ve Gündüz Bakımevlerimizde sağlık, banka, emniyet dahil her sektörden çalışan annelerimizin çocuklarına hizmet verilmekte olup bir çoğunun çocuklarına bakım desteği alabilecek yakınları bulunmamaktadır.

Kreşlerimiz her türlü hijyen kurallarına uygun olan riskin en az olduğu kuruluşlardır. 6.12.2020 tarihinde alınan kararla sokağa çıkma yasağı olduğu günün hemen akabindeki günde Kreşlerimizin faaliyetlerine ara verilmesi tüm velilerimizi perişan etmiştir. Çalışma hayatımızın vazgeçilmez unsurları olan Kadın Çalışanların ve geleceğimizin teminatı 0-6 yaş grubu çocuklarına  hizmet veren Kreş ve  Gündüz Bakmevlerinin faaliyetlerine ara verilmesi kararının tekrar gözden geçirilmesi  talebimizdir. Bu mümkün olmaz ise 0-6 yaş çocuğu olan resmi ve özel sektör çalışan annelerin izinli sayılması hususunda gereğinin yapılması yetkililerden beklemekteyiz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık