Ana Sayfa Güncel Bu yeni karar, baskılar karşısında eğilen düşüncelerin adeta resmi kanıtıdır!

Bu yeni karar, baskılar karşısında eğilen düşüncelerin adeta resmi kanıtıdır!

Yavuzyılmaz: Bu yeni karar, baskılar karşısında eğilen düşüncelerin adeta resmi kanıtıdır!

Giriş Tarihi: 12 Haziran 2020 Cuma 22:08
Bu yeni karar, baskılar karşısında eğilen düşüncelerin adeta resmi kanıtıdır!

Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun, Kız Meslek Lisesinin kaderinin belirleneceği kurul toplantısı bugün Safranbolu’da yapıldı.

Kurulun 149. gündemiyle gerçekleşen toplantısı sonrasında, daha öncesinde oy birliği ile tescil kararı alınan Kız Meslek Lisesi için kültür varlığı tescil kararı onaylanmadı.

Okulun yıkılmaması için sürecin başından bu yana mücadele edenlerden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, kurulun kararına ve yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milletvekili, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyelerinin daha öncesinde Kız Meslek Lisesinin taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmesi yönünde “oy birliği ile aldığı” kararına gönderme yaparak, “Bu yeni karar, baskılar karşısında eğilen düşüncelerin adeta resmi kanıtı niteliğindedir.” dedi

Yavuzyılmaz konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Tıpkı Cumhuriyet gibi Cumhuriyetin simgeleride yüksek karakterli koruyucular istemektedir. Kurulun daha öncesinde oy birliği ile aldığı karar bugün ki toplantıda kabul edilmemiş, o gün varılan kanaatler bugün baskılar karşısında değişmiştir. Ancak ne varki gerçekler ve doğrular eğilip bükülemez, nabza göre değişmezdir. Ak Parti’nin bu yıkım ve talan sevdası Zonguldak’ta infialler yaratmaya devam etmektedir. Peşine düştükleri rant ne kadar büyükse Bakanlıklar üzerinden, kurul üyerine tek tek baskılar yapılması şeklinde tecelli etmiştir. Bu ayıbı Zonguldak’a reva görenlere, en güzel yanıtı yine Zonguldak halkı verecektir. Bu ısrarlı ihanet girişimine karşı mücadelemiz yasal süreçleriyle devam edecektir.”

Kız Meslek Lisesinin, Atatürk Devlet Hastanesi ek binasına otopark yapılmak amacıyla yıkılmak istenmesi Zonguldak’ta tepkilerle karşılanmış, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun, tarihi lise için “kültür varlığı tescil kararı” almasının ardından, Zonguldak Belediyesince binanın depreme karşı dayanıksız olduğu yönünde itirazı ve sonrasında yaşanan gelişmeler, binanın yıkılması için bir formül arayışı olarak yorumlanmıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sanko Holding:

Sanko Holding: " Cumhuriyetimiz ve onun değerlerini sonsuza dek yaşatacağız"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık