Ana Sayfa Siyaset Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü Ereğli’de…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü Ereğli’de…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, “Bugün nasıl Türkiye’de otomobil fabrikaları var. Altı yedi fabrika var. Biz de kendi otomobil fabrikamızı kurduktan sonra gelecekte, yurt dışında fabrikalar kuracağız. Küresel bir başarı hedefliyoruz” dedi.

Giriş Tarihi: 26 Mayıs 2018 Cumartesi 19:25
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü Ereğli’de…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, “Bugün nasıl Türkiye’de otomobil fabrikaları var. Altı yedi fabrika var. Biz de kendi otomobil fabrikamızı kurduktan sonra gelecekte, yurt dışında fabrikalar kuracağız. Küresel bir başarı hedefliyoruz” dedi.

Özlü, partisinin Kdz Ereğli İlçe Teşkilatı tarafından Gülüç Anadolu Otel’de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, kendisinin de bu bölgenin insanı olduğunu, Zonguldak ve Ereğli’nin kendisi için önemli olduğunu söyledi.

Seçim süresinde her gün iki ilde olacağını, bu programa Zonguldak’tan başladığını ifade eden Özlü şöyle konuştu:
“Ereğli başarılı bir bölgemiz. Ak Partili bir belediye başkanımız var. Ereğli’den değerli kardeşlerimiz var ama bu seçimde biraz daha özenli çalışmamız gerekiyor. Çünkü zaman çok kısa. Geçen seçimlerde altmış gün olurdu, bu seçimde otuz günün altına indik. Zaman çok kısa. Ramazan ayındayız, Ramazanın kendine özgü özellikleri var, sonra üç gün bayram var. Dolayısıyla seçimler için çalışacağımız süre kısıtlı. Bu sürenin ramazan ayına denk gelmesi, iftar ve sahur zamanları çalışmamıza farklı bir boyut kazandırıyor. O yüzden sizden arzumuz, isteğimiz, biraz daha özenli bir çalışma yürütebilirsek bu seçimde, dar zamanda başarılı sonuç alırız.”

“YAPARSAK YİNE BİZ YAPARIZ!”

Gelirken geçtikleri yolların eskiden tek şeritli olduğunu, dağdan tepeden zor geçildiğini belirten Özlü şunları söyledi:
“ Bunları biz yaptık. Ak Parti yaptı, bizler yaptık. Yaparsak yine biz yaparız, yaparsa AK Parti yapar. Seçim beyannameleri açıklandı, bizim bütün vaatlerimiz rasyoneldir. Sağlam temellere oturur, bir hesaba kitaba dayanır. Geleceğe matuf hayaller, idealler taşır.Cumhurbaşkanı adayları var konuşuyorlar. Diğer partilerin adayları var bunları dinliyoruz. Bunların bir kısmı gerçekten Türkiye’yi tanımıyorlar, Türkiye’nin gerisinde kalmışlar. Bahsettikleri konular 1930’lara ait. Artık devlet kendisi fabrika kurmuyor, fabrika kuranı teşvik ediyor, bu tüm dünyada böyle. Türkiye’de böyle. Dolayısıyla biz fabrika kuranları destekleyen, işyeri kuranları destekleyen, özel sektörün önünü açan, devlet olarak destekleyen bir konumdayız. Bundan iki ay önce 135 milyar liralık yatırım tutarına teşvik ve destek verdik. Bunların her birisi yakın zamanda işletmelerini kuracaklar, temelleri atacaklar, çok sayıda Türkiye’de fabrika olacak. Çok sayıda insan iş imkanı bulacak.Bunu biz yapıyoruz, AK Parti yapıyor. Türkiye’de bütün ilkleri aşağı yukarı biz gerçekleştirdik. Siyasetten önce çalıştığım işyeri Türkiye’nin ilk tankını yaptı. Altay Tankı. Türkiye’nin kendi tasarımı ilk insansız hava aracını biz yaptık. Türkiye’nin kendi tasarımı ve kendi üretimi ilk savaş gemisini biz yaptık. Biz hep ilkleri gerçekleştiriyoruz. Bugün de Türkiye’nin kendi tasarımı, kendi markası ilk otomobilini yapıyoruz. Geçenlerde öğretmen olmasına rağmen dersine iyi çalışmayan bir cumhurbaşkanı adayı var. Geçenlerde diyor ki, yerli marka otomobili seçilirsem iptal edeceğim diyor. “

“KÜRESEL BAŞARI HEDEFLİYORUZ"

Türkiye otomotiv sanayisinin 29 milyar dolarlık ihracat yapıtığını anlatan Özlü şöyle dedi:

“ Türkiye’nin en büyük ihracat kalemi otomotiv sanayidir. Türkiye’de çok gelişmiş, güçlü bir otomotiv yan sanayi vardır. Türkiye dünyanın en prestijli markalarına yedek parça üretir. Çok kuvvetli bir yan sanayi, çok esnektir. On bin parça da isteseniz gönderir, yüz bin parça da isteseniz gönderir. Son elli altmış yılda oluşan bu altyapıyı biz yerli marka otomobil markasıyla taçlandıracağız. Fransa denince nasıl bir otomobil markası akla geliyorsa, Almanya denince nasıl bazı otomobil markaları geliyorsa, Türkiye dendiği zaman da akla bir marka gelecek. Türkiye’nin markası, Türkiye’nin otomobili. Bugün nasıl Türkiye’de otomobil fabrikaları var. Altı yedi fabrika var. Biz de kendi otomobil fabrikamızı kurduktan sonra gelecekte, yurt dışında fabrikalar kuracağız. Küresel bir başarı hedefliyoruz. Bu adaylarımızın dar vizyonu, dünyaya kapalı vizyonu, dar çerçevedeki düşünceleri bizim hayallerimizi anlaması mümkün değil. Bir de hep yıkma üzerine, yaptırmam, yıkarım, durdururum. Felsefe bu, düşünce dünyası bu. Oysa arkadaşlar biz yaparız, AK Parti Yapar, Ak parti bundan sonra da yapmaya devam edecektir.”

“FARUK ÇATUROĞLU BİZİ İKNA ETTİ”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’ndan övgüyle söz eden Özlü şunları söyledi:

“Burada Faruk beyden bahsetmeden geçemeyeceğim. Biz üretim reform paketi kanunu hazırladık. Çok çalışarak bunu hazırladık bakanlık olarak, meclise gönderdik. Burada Trabzon bölgesi için, denizi doldurarak bir yatırım adası oluşturmayı öngörüyoruz. Fakat bu kıyı kanununa takılıyor. Sadece Trabzon için kıyı kanununda bir değişiklik yapalım diye kanuna yazdık. Mecliste, kanun komisyonunda kanunu görüştük, bu maddeye geldik, Faruk Bey çıktı, bu sadece Trabzon’la olmaz, bunu Zonguldak’a da istiyoruz dedi. Yahu Faruk bey bunun hesabı kitabı var, Zonguldak’ta Erdemir var, fabrikalar var, Trabzon’da bir şey yok. Trabzon’da bir fabrika kurmak için bir alan oluşturmak istiyoruz dedim. Faruk bey bu konuyu çalışmış, gece yarısı çizimleri getirdi, son dakika Faruk beyin isteği, gayreti ve arzusuyla Zonguldak’ı da kıyı kanunundan muaf tuttuk. Türkiye’de iki il vardır kıyı kanunundan muaf, biri Trabzon’dur, biri de Zonguldak’tır. Faruk beye teşekkür ediyoruz.”

ERDEMİR’E ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ

Özlü, Erdemir ile ilgili olarak ise “İnşallah pek yakında Erdemir’i özel endüstri bölgesi ilan edeceğiz. Erdemir bu bölgenin bir değeridir. Bu üretim reform paketi kapsamında çıkardığımız kanun kapsamında, Erdemir’in özel endüstri bölgesi olmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan özlü, “Ben tekrar tekrar teşekkür ediyorum, bu seçimde özellikle hanım kardeşlerimizin, teşkilatlarımızın çok çalışmasını istiyorum. Ne zaman çağırırsanız gelirim. Lütfen çok çalışın. Birkaç yerde söyledim, komutan ve askerleri. Mecliste zayıf, hükümette güçlü olmaz. Güçlü hükümet zayıf meclis olmaz. Biz diyoruz ki, hükümet de güçlü olacak, meclis de güçlü olacak, Türkiye güçlü olacak” dedi.

ADAYLAR VE VEKİLLER

Bakan Özlü’yü toplantıya gelişi esnasında Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Ereğli Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, askeri yetkililer karşıladı.

Toplantıda Milletvekilleri Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar’ın yanı sıra, Vekil adayları Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar da hazır bulundu. Vekiller ve vekil adayları, belediye başkanları, il ve ilçe başkanları toplantı öncesinde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Toplantıda İl Başkanı Zeki Tosun, Milletvekili adaylarını katılımcılara tanıttı. Kdz Ereğli İlçe Başkanı Mustafa Kumaş da bir selamlama konuşması yaptı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şahin:

Şahin: "Esnafın sıkıntılarını en iyi ben bilirim "

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık