Ana Sayfa Güncel Belediye Meclisinde gündem bütçeydi...

Belediye Meclisinde gündem bütçeydi...

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı toplantılarının beşinci birleşiminde Ereğli Belediyesi’nin 2019 yılı tahmini gelir ve gider bütçesi oylanarak kabul edildi.

Giriş Tarihi: 13 Kasım 2018 Salı 17:21
Belediye Meclisinde gündem bütçeydi...

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı toplantılarının beşinci birleşiminde Ereğli Belediyesi’nin 2019 yılı tahmini gelir ve gider bütçesi oylanarak kabul edildi. Toplantıda Gider bütçesi üzerinde CHP’li üyeler, Başkan Uysal ve AK Partili üyeler arasında tartışmalar yaşandı. İmar Komisyonu üyesi Serkan Yalçın ve Sertan Ocakcı’nın komisyon görevlerinden istifası beşinci toplantının kayda değer olayları arasında yerini aldı.

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantılarının beşinci ve son birleşimi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal Başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

İMAR KOMİSYONU’NDAN İSTİFA ETTİLER…

CHP’li üyelerden Osman Yavuz’un mazereti nedeniyle katılmadığı toplantının başlangıcında kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, “İmar komisyonu üyeleri Şerif Sertan Ocakcı ve Serkan Yalçın İmar Komisyonu’ndan istifalarını sundular. Meclis çalışma yönetmeliğinin 21. Maddesine istinaden , Aralık ayı meclis toplantısında imar komisyonuna üye seçimi yapılacaktır” dedi.

2019 BÜTÇESİ 160 MİLYON 299 BİN LİRA… AÇIK 12 MİLYON 388 BİN…

Toplantıda, Karadeniz Ereğli Belediyesi 2019 yılı ve izleyen iki yıl Gelir-Gider Bütçeleri ile Finansmanın Ekonomik Sınıflandırması Bütçesinin görüşülmesine ilişkin komisyon raporu oylandı. Buna göre belediyenin 2019 yılı tahmini gelirleri, 160 milyon 299 bin lira olarak, Gider bütçesi ise 172 Milyon 682 bin lira olarak tahmin edildi. Aradaki açık olan 12 milyon 388 bin liranın ise İller Bankası’ndan borçlanma suretiyle karşılanacağı kaydedildi.

Mecliste,2019 yılı tahmini gelir bütçesi oybirliğiyle kabul edilirken, aynı döneme ait gider bütçesine CHP’li üyeler red oyu verdi.

ÖZYAĞCI’DAN “YATIRIM BÜTÇESİ” ELEŞTİRİSİ

Toplantıda gider bütçesinin görüşülmesi esnasında söz alan CHP’li Meclis Üyesi Özkan Özyağcı, tahta üzerinde Ereğli-Alaplı arasında yatırım bütçelerini karşılaştırdı. Özyağcı, meclis salonunda bulunan yazı tahtası önünde yaptığı konuşmada, 20 bin nüfusa sahip, 35 bin liralık bütçesi bulunan Alaplı Belediyesi’nin 2018’in ilk sekiz ayında 6 milyon liralık yatırım yapmasına karşılık, 120 bin nüfuslu, 169 bin liralık bütçeye sahip Karadeniz Ereğli’nin 5 milyon 258 bin 204 liralık yatırım yapmış olmasını eleştirdi.

Özyağcı şöyle konuştu:

“Ereğli bitmiş arkadaşlar. Ereğli’yi bitirmişiz hep beraber. Bu gider bütçesi. Bizim bütçemiz. Şu anda da 170 milyona çıkartıyoruz. Nerede bu para? Yatırımlar nerede? Nereye harcadık parayı? Nereye harcadık biliyor musunuz, fazladan aldığımız personele. Birincisi bu. Bu belgelerde yaklaşık 200 üzerinde personel var. Bir belediye başkanı sadece personeli insanları işsiz bırakmamak için belediyeye almaz. Erdemir’e, TTK’ya, Özel Şirketlere koyar. Oralardan iş bulur onlara. İşte geldiğimiz nokta bu. 2019 yılında da hiçbir şey yapamıyoruz. Sadece 19 milyon liralık proje giderimiz var. Ereğli Belediyesi bitmiş. Önemli olan giderleri karşılayacak gelirleri çoğaltmak. Biz sadece artan nüfusa göre İller Bankası’ndan gelen parayı çoğalttık. Bakın Alaplı’ya. Alaplı bizim altıda birimiz. Başka bir şey söylemiyorum.”

UYSAL CEVAP VERDİ: “KAÇ BELEDİYE VAR?”

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, cevap olarak göreve geldiğinden beri yaptıklarını meclis üyelerinin gördüğünü belirterek şunları söyledi:

“Ben yıllardır yapılmayan şeylerin yapıldığına gözlerimle şahidim. Türkiye Cumhuriyetinde 135 kilometre su hattı yapan, enerji hatlarının yeraltına alınmasını sağlayan, yetmeyen doğalgazı getiren kaç belediye vardır? Yıllardır her yerde sahip olmamız gereken en büyük eser dediğimiz Atatürk Anıtı’nı yenilemek, Gençlerimiz için spor parkları yapmak. 1989 yılından beri aktif olarak dökülen Kırmacı’daki çöplük rehabilitasyonunu yapan, hiç borçlanmadan 67 tane araç, iş makinası alan, bugün insanlar evini taşırken sıkıntıya düşüyor. Kdz. Ereğli’nin tüm birimlerini taşımak, pazaryerini rehabilite etmek, 150 metre ötemizdeki Sakindere’nin ıslahını yapmak, Trafik düzenlemelerini yapmak. Şehirlerin bugün en büyük problemi boş alanlar yaratmak, bugün bir spor parkı, Gülüç ırmağı rehabilite edildikten sonra muhteşem bir yaşam alanı olarak değerlendirebileceğimiz şantiye alanlarını taşımak. Ereğli geriye gidiyor sözünü kabul etmiyorum. 3 tane işletme iştiraklere bağlı, Çilek Kafe, Su Ürünleri, Sahil Kafe, Karadeniz Ereğli belediyesi personelini çalıştırıyor. Belki profesyonelce çalıştırılmıyor olabilir. Buradan söz veriyorum, göreve talip arkadaşların çoğu işçi azaltalım diyor. Göreve geldiğimizde bin tane işçimiz vardı. Şu anda 1150 civarında. Göreve geldikten sonra aldığımız işçi sayısı bu noktaya gitti. Bizler işçi çıkartmayı düşünmüyoruz.”

TANSİYONUN YÜKSELDİĞİ ANLAR…

CHP’li üyelerden Sibel Kırmızı, su yüzünden kızının bir hafta tifodan yattığını belirterek Uysal’a tepki göstermesi üzerine Başkan Uysal, “Hastanelerde yıllarca doktorluk yaptım. Gelen karın ağrısı, gastrit, bu sayılarda anlamlı bir artış yok. Yaz sıcakları yaşadık, bu sıcaklarda insanlar kendilerini piknik alanlarına attılar. Piknik alanlarında ne olduğunu bilmiyorsunuz. Acaba o piknik alanlarında veya evinizde ortaya koyduğunuz yiyeceklerdeki soğuk zincir ve saklama oranlarına dikkat ettiniz mi? Bu suyu fazla abartmaya gerek yok. Dün de söylediğim gibi, suyla alakalı problemi olan bize müracaat edebilir. Bu sorun eskiden de olabilir. Eskiden elektrik kesintileri daha fazlaydı, elektrikler kesildiğinde su deposundaki tortular her zaman olabilir. Su kesintisi uzun süre olduğunda bu tür bulanıklık, tortu geçici olarak olabilir. Bunlar yarın da olacak” dedi.

AK Partili üyelerden Eyüp Karaaslan konu üzerine “Daha önce de sular basılıyordu, Kepez çamurlu su içiyordu” dedi. CHP’li üyeler ve AK Partili üyeler arasında başlayan tartışmada tansiyon yükseldi. Karşılıklı atışmalar Başkan Uysal’ın müdahalesi ile sona erdirildi.

OTOPARK GELİRİ POLEMİĞÎ MAHKEMELİK OLACAK MI?

Toplantıda, CHP’li üyelerden Şerif Sertan Ocakcı, eski terminal alanının gelirinin 26 günlüğüne Ereğli Belediyespor’a tahsisi sonucunda elde edilen gelirin ne kadar olduğunu sordu. Başkan uysal bu soruya net bilgisi olmamasından ötürü yazılı olarak ayrıntılı şekilde cevap vereceğini belirtti. CHP’li üyeler bunun üzerine Başkan Uysal’ın net rakamı bilmemesine tepki gösterdi.

CHP Grup Sözcüsü Şerif Sertan Ocakcı, buna ilişkin şunları söyledi:

“Arazinin 4 bin 700-5 bin metrekare olarak otopark olarak kullanılması, ancak kağıtta Bin 500-bin 800 metrekaresinin otopark olarak kullanılması meselesi var. Bunun cevabını veremeyeceksiniz. Niye veremeyeceksiniz? Oturacak, kafa kafaya vereceksiniz, bin 500-bin 800 metrekare nasıl 5 bin metrekareye denk getirilecek ayarlayacaksınız, ondan sonra cevap vereceksiniz” dedi.

AK Parti Grup Sözcüsü İhsan Yazıcıoğlu da bunun üzerine Başkanın CHP grubuna cevabın yazılı olarak verileceğini söyledi. CHP Sözcüsü Ocakcı, bunun üzerine konunun suç oluşturduğunu, bunu tespit için dava açabileceklerini, doğrunun, yanlışın bunun sonucunda anlaşılabileceğini söyledi.

DİĞER MADDELER…

Toplantıda ayrıca Ereğli Belediyesi’nin 2018 Mali yılı Gelir tarifesine ilave yapılmasına ilişkin gündem maddesi gereği, Plan ve Bütçe Komisyonu raporu oylandı. Komisyon, işgaliye ücretlerinin belirlenmesi talebinde bulunulan Ruhi Cöbekoğlu Bulvarı ve Oto Garajının çok geniş bir alanı kapsadığı, sınırlarının belli olmaması nedeniyle hukuki sorunlar çıkabileceği nedeniyle talebi reddetti. Komisyon raporu geldiği haliyle Meclis tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

Ayrıca, Ereğli Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü DSİ 23.Bölge Müdürlüğü arasında yapılacak olan, Kabasakal, Kocaali ve Sarıkorkmaz derelerinin ıslahının tamamlanmasının ardından imzalanması gereken Devir Sözleşmesinin imzalanabilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi de oybirliğiyle kabul edildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Marka Karması Genişliyor

Marka Karması Genişliyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık