Ana Sayfa Güncel Arıcılardan hem doğa dönüşümüne hem de eğitime katkı…

Arıcılardan hem doğa dönüşümüne hem de eğitime katkı…

Arıcılardan hem doğa dönüşümüne hem de eğitime katkı…

Giriş Tarihi: 23 Temmuz 2018 Pazartesi 20:40
Arıcılardan hem doğa dönüşümüne hem de eğitime katkı…

Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) Başkanı Selahattin Güney (62), evde üretimine başladığı bez torbalarında elde edeceği geliri üniversite öğrencilerine burs olarak vereceğini bildirdi.

Güney, yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl ikinci kez girdiği Üniversite Seçme Sınavı’nda (ÖSS) barajı aştığını ancak istediği bölümü kazanamadığından tercih yapmadığını söyledi.

Halen Arıcılık ve bal üretimine devam ettiğini belirten Güney, şöyle dedi:

“Balda hasat mevsiminin başlaması ile birlikte, kullanılan kavanozların müşteriye poşet içinde değil de, daha kullanışlı ve doğada dönüşümü kolay olan bez torbaya koyarak verilebileceğinin daha uygun olduğunu düşündüm. Bu arada, geçmişte bir arkadaşımın istemesi üzerine temin ettiğim, ancak gelip almadığı dikiş makinesi ile torba dikmeye karar verdim. Dikimini tamamladığım ilk torbaları gören bal üreticisi arkadaşlarımdan talepler gelmeye başladı. Bunun üzerine bir nevi seri üretime geçerek, 30X25 ve 17X20 ölçülerinde çuval bezinden torba üretimine başladım. Günde ortalama 50 adet dikimini gerçekleştirdiğim ve üzerlerine birer adet nazar boncuğu iliştirdiğim torbaları, talep eden arkadaşlarıma veriyorum. Onların kendilerince bıraktıkları paraya ise dokunmuyorum. Çünkü, birikecek parayı üniversite öğrencilerine ‘burs olarak’ vermeyi düşünüyorum. Zonguldak Türkiye'de en kaliteli balın üretildiği il olmanın yanında bir üniversitede kentidir. Bizler, buralarda okuyan öğrencilerimizi elimizden geldiğince destekliyoruz ve bunu sürdürmeyi istiyoruz. Eğitime duyarlı olan herkesi bu yeni dönemde desteklerini vermesini istiyorum. Bu vesileyle, tüm arıcılarımızın bez torbalardan almasını istiyorum. Bu sayede hem doğada dönüşüme, hem de eğitim-öğretime katkı sağlamış olacaklar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Marka Karması Genişliyor

Marka Karması Genişliyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık